top of page

טיפול טבעי בדלקת חניכיים בהריון

את בהריון? שיהיה בשעה טובה! חשוב שתדעי כי בהריון קיימת רגישות מוגברת של החניכיים ולכן יש לשמור עליהן במיוחד בתקופה נהדרת זאת.

כיצד תדעי אם את סובלת מדלקת חניכיים?

הדלקת באה לידי ביטוי באודם ונפיחות בחניכיים, לעיתים קיים דימום בזמן הצחצוח או באכילה של מזונות קשים ובחלק מהמקרים אף כאב ורגישות שעשויים להיות מפושטים בכל חלל הפה. ריח רע מהפה יכול אף הוא להעיד על נוכחות דלקת.

מדוע דלקת חניכיים שכיחה בהריון?

קיימות לכך מספר סיבות:

ראשית, הורמוני ההריון כולל אסטרוגן ופרוגסטרון אשר חיוניים להריון גורמים לחניכיים להיות רגישות יותר לדלקת. בהריון קיימת רגישות יתר של מערכת החיסון אשר גורמת לכך שגם הצטברות מועטה יחסית של רובד וחיידקים יגרמו לתגובה דלקתית משמעותית.

שנית, בחילות מפריעות לעיתים לצחצוח יעיל של השיניים כי ישנו רפלקס הקאה מוגבר בעת צחצוח אזורים אחוריים. הצטברות רובד עקב צחצוח לקוי גורמת לדלקת חניכיים באופן רגיל ואף בצורה חמורה יותר במהלך הריון.

שלישית, הקאות יוצרות סביבה חומצית בפה אשר שוחקת את שכבת האמייל שמגנה על השן והשיניים חשופות יותר לעששת. החומציות גם מאפשרת לחיידקים המזיקים לשגשג יותר ולהחמיר דלקת חניכיים.

רביעית, תזונה לקויה עקב חשקים, עייפות, "מרשות לעצמנו" יוצרת שתי בעיות: מחסורים תזונתיים אשר מחמירים דלקת חניכיים ותזונה עתירה בפחמימות ריקות יוצרת בפה סביבה חומצית המאפשרת שגשוג של החיידקים.

חמישית, תקופת ההריון מאופיינת אצל חלק מהנשים בסטרס ולחץ נפשי עקב השינויים הרבים. הסטרס עלול להחמיר את דלקת החניכיים עקב הגברת הפעילות של מערכת החיסון, צורך רב יותר במזונות מתוקים או הידוק שיניים.

האם דלקת חניכיים בהריון מסוכנת?

דלקת חניכיים מזיקה מאוד בהריון! קיימים מספר רב של מאמרים אשר מצביעים על קשר בין לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך וכן בין רעלת הריון לבין מחלת חניכיים. החיידקים יוצרי הזיהום נמצאו בשליה לא ברור המשמעות הקלינית לכך אך קיים חשש כי הזיהום עלול לעבור לעובר.

כיצד טיפול נטורופתי יכול לסייע?

חשוב לזהות את הגורמים העיקריים לדקת ולפי זאת לטפל.

חשובה ביותר השמירה על הגיינת הפה!  צחצוח יומיומי ושימוש בחוט דנטלי וכן ביקור סדיר אצל שיננית חשוב בהריון ואינו מסוכן.

ניתן לבצע שטיפות פה עם מי מלח (חצי כפית מלח בכוס מים רותחים ולשטוף לאחר שמתקרר) אם אין בעיה של יתר לחץ דם.

תזונה בריאה חשובה כפליים בהריון גם לך וגם לעובר המתפתח. להימנע מסוכרים ומפחמימות ריקות כדוגמת לחם לבן ומאפים ולהרבות בירקות, פירות, קטניות (עדשים קלות לעיכול), דגנים מלאים, פירות ושמנים בריאים המצויים באגוזים, שקדים וזרעים. לא להרבות בצריכה של בשר אדום אשר עלול להחמיר דלקתיות כללית בגוף.

להפחתת סטרס מומלץ לתרגל נשימות בטן מספר פעמים ביום, לצאת לטיולי הליכה באוויר הפתוח ואף לתרגל יוגה ייעודית להריון. תזונה מאוזנת הכוללת מספיק ירקות, קטניות ודגנים מלאים ובמקביל הפחתה של ממריצים כמו קפאין, תה ירוק, שוקולד וסוכרים תורמת אף היא להפחתת הסטרס.

קיימים ויטמינים ומינרלים שונים החשובים לשמירה על החניכיים. לדוגמא ויטמין Cהמצוי בירקות כמו גמבה, כרוב, עגבניות שרי וכן בפירות בעלי אינדקס גליקמי נמוך כדוגמת פירות יער. במקרים מסוימים ניתן לשקול תוסף ויטמין C עד 1000 מג אך חשוב להתייעץ עם גורם מוסמך לפני נטילת תוספים בכלל ובהריון בפרט.

צמחי מרפא הינם צמחים המשמשים לטיפול במגוון בעיות באופן מסורתי אך השימוש בהם בעל עוצמה רבה ומחייב התאמה אישית ואני ממליצה להימנע מעצות של הדודה או השכנה כי חלק מהצמחים אינם בטוחים לשימוש בהריון.

לסיכום, דלקת חניכיים נפוצה בהריון אך לא מהווה גזירת גורל ובעזרת מספר אמצעים פשוטים ניתן לעבור תקופה מופלאה זאת בצורה בטוחה ונעימה.

טיפול טבעי בדלקת חניכיים בהריון
bottom of page